For best experience please turn on javascript and use a modern browser!
You are using a browser that is no longer supported by Microsoft. Please upgrade your browser. The site may not present itself correctly if you continue browsing.
Onderzoekers Frans Klis en Stanley Brul (Swammerdam Institute for Life Sciences) hebben een artikel gepubliceerd in Eukaryotic Cell waarin ze de belangrijkste eiwitten hebben geïdentificeerd die uitgescheiden worden door de humane pathogeen Candida albicans. Hun bevindingen zullen helpen bij een snellere diagnose van Candida infecties en kunnen worden gebruikt bij de ontwikkeling van een vaccin.

De ziekteverwekkende schimmel Candida albicans wordt vooral aangetroffen op de huid en op de slijmvliezen van de mondholte, het spijsverteringskanaal, en de vagina. Wanneer het afweersysteem verzwakt, kunnen plaatselijke Candida infecties zich over het hele lichaam verspreiden. De huidige diagnosemiddelen zijn weinig gevoelig en de bestaande geneesmiddelen falen regelmatig. Vijf tot acht procent van alle vrouwen heeft daarnaast te kampen met regelmatig terugkerende, vaginale Candida infecties (tenminste vier ziekteperiodes per jaar), die ernstig afbreuk doen aan de kwaliteit van leven. Er wordt daarom hard gewerkt aan de ontwikkeling van een vaccin.

Secretoom

Om zich te handhaven in de sterk uiteenlopende groeiomstandigheden op en in het menselijk lichaam, scheidt Candida albicans een heel arsenaal aan eiwitten uit, tezamen het secretoom genoemd. Het secretoom haalt voedsel voor de schimmel binnen en gaat  het gevecht aan met het afweersysteem. In hun onderzoek identificeren Klis en Brul de belangrijkste secretoomeiwitten die in aanmerking komen voor de ontwikkeling van een meercomponentenvaccin. Daarnaast wijzen ze eiwitten aan die gebruikt kunnen worden voor een gevoeligere en dus ook snellere diagnose.

Publicatie gegevens

Klis FM, Brul S. 2015. Adaptations of the secretome of Candida albicans in response to host-related environmental conditions. Eukaryot Cell 14 in press December 2015.